Art Sacrum

O blogu

Dlaczego ten blog?

Na kanwie tego powstał nasz blog – dotyczący sztuki sakralnej. Naszym celem jest zaprezentowanie większej publiczności sztuki brązowniczej niejako „od kuchni”. Pragniemy, by jeszcze więcej ludzi poznało co tak naprawdę kryje się za tymi mistycznymi kielichami wznoszonych z namaszczeniem, zachwytem i szacunkiem przez kapłanów z zacisznych kościołach.

Naczynia liturgiczne, jakie powstają zarówno w naszej pracowni brązowniczej Sacrum, jak i w każdej innej na całym świecie są nieodłącznym elementem każdej mszy świętej, ale nie tylko.

Bez nich nie byłoby możliwe przechowywanie niezbędnych na sumie artykułów, takich jak:

  • hostia
  • woda
  • wino

Również wiele czynności związanych z odprawianiem mszy świętej nie można byłoby wykonać w należyty sposób bez tych pięknych elementów brązowniczych.

Na liście naczyń brązowniczych tworzonych w naszej pracowni i znajdujących się potem w kościele na pewno nie może zabraknąć:

  • kielicha
  • pateny
  • lawaterza
  • monstrancji
  • cyborium

Na łamach naszego bloga będziemy krok po kroku odkrywać przed czytelnikami tajemnice powstawania każdego z tych naczyń i wielu innych. Będziemy omawiać ich symbolikę, pokazywać swoje prace i dzieła słynnych brązowników. Pokażemy dlaczego każdy nasz kielich czy wszelkie inne naczynie liturgiczne są wykonywane z taką pieczołowitością i należytym szacunkiem. Nie można bowiem zapominać, iż to właśnie z udziałem tych naczyń możliwe jest spożywanie konsekrowanego wina – najświętszej krwi Jezusa Chrystusa.

Uchylamy rąbka tajemnicy….

Na przełomie wieków tworzono naczynia liturgiczne z różnych materiałów, jednak te z pozłacanego mosiądzu zajęły już od czasów średniowiecza zajęły przynależne im miejsce w całej sztuce sakralnej. Również i my zgodnie z Ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego stosujemy się do tej zasady. Wybór właśnie pozłacanego mosiądzu nie jest przypadkowy – to ten materiał gwarantuje wysoką odporność kielicha na korozję. Na większą swobodę natomiast pracownie brązownicze mogą sobie pozwolić w swoich pracach pod względem kształtów kielichów, ich wysokości i wielkości. Uwielbiamy ozdabiać kielichy różnymi dekoracjami, które to nadają im unikatowego i wyjątkowego charakteru.

Głęboko wierzymy, iż świat sztuki sakralnej zachwyci i wciągnie gości naszego bloga tak samo jak i nas wiele lat temu. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak podziękować za to, iż jesteś tutaj z nami i zachęcić Cię do odkrywania tajemnic pracowni brązowniczych z nami jako przewodnikiem. Zapraszamy!