Art Sacrum

Co to są kustodia i do czego służą?

Kustodia

Funkcje kustodii

Kustodia to małe naczynia liturgiczne, których funkcja polega na przechowywaniu melchizedka (w nim bowiem znajduje się Hostia). Naczynie to wykorzystywane jest w czasie nabożeństw oraz procesji w monstrancji. To jeden z podstawowych, niezbędnych przedmiotów w Kościele. Kustodia mogą mieć różne kształty (na przykład okrągły albo kształt domu), nierzadko jedna z ich ścian jest oszklona, dzięki czemu można oddać się adoracji Najświętszego Sakramentu zaraz po otwarciu tabernakulum. Zatem: w czasie wystawienia, Hostię wyjmuje się z tego właśnie naczynia i przekłada się ją do monstrancji. Gdy adoracja się kończy, Ciało Chrystusa ponownie wkłada się do kustodii, a potem do tabernakulum. Wtedy nie ma już potrzeby wystawiania monstrancji.

Wygląd

Kustodia często obficie się zdobi (choć można też wybrać taką zupełnie pozbawioną ozdób, prostą, minimalistyczną); powinna być ona wykonana z metalu szlachetnego. Jeśli zaś wykonaną ją z takiego, który ulega korozji lub cierpi na inne przypadłości, wówczas kustodia muszą być pozłacane w środku. Na kustodiach mogą być wykonanego różnego rodzaju grawery, choć nie jest to konieczne do użytkowania przedmiotu. Każdy taki element wykonywany jest najwyższą starannością i dbałością o szczegóły oraz niezawodne jakość i prezencję całości. Zazwyczaj naczynia te są mosiężne lub pozłacane, mogą mieć też srebrną podstawę, często wyposażone są w charakterystyczną stopkę, mają też zamocowany mały krzyż, który wykonany być może z 24-karatowego złota, sprawiającego, że naczynie wygląda elegancko. Zobacz ofertę kustodii, które zostały wykonane przez pracownie brązowniczą Sacrum.

3 Comments

 1. Augustyn

  Kustodia często obficie się zdobi – to nie brzmi po Polsku, może: Kustodię często obficie się zdobi

  Reply
 2. Krzysiek

  Ile kosztuje taka kustodia z 24 karatowym złotem?

  Reply
 3. Tomek

  Jak uważacie na takich kustodiach znajduje się prawdziwe złoto czy są tylko pozłacane? Kustodia z prawdziwym złotem pewnie sporo kosztuje, swoją drogą dziwne, że jeszcze się taki złodziej nie znalazł, który by kościół okradł.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *